We are a leading Manufacturer of cross dyeing 3d embroidery men's kurta fabric, rayon schiffli embroidered men's kurta fabric, lucknowi chikan embroidery kurta fabric, rayon chiken embroidery men's kurta fabric majisa and rayon chikan embroidery men's kurta fabric from Surat, India.
₹ 50 / Meter Get Latest Price
| Material | Rayon |
| Prints/Pattern | Embroidered |
| Width | 58 inches |
| Color | Multicolor |
| Packaging Type | Thaan |
| Wash Care | Hand Wash |
| Type | unstiched fabric |
| Brand | Majisa Fabtex |
Minimum order quantity: 2000 Meter
₹ 50 / Meter Get Latest Price
| Material | Rayon |
| Type | Unstiched kurta fabric |
| Usage/Application | men's Kurta |
| Embroidery Width | 52-50" |
| Packaging Type | thaan |
| Occasion | Wedding, Festival & casual |
| Product Code | Rayon Men's Kurta fabric |
| Fabric Length | 58" |
| Work Length | 52-50" |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Majisa Fabtex |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 115 / Meter Get Latest Price
| Base Fabric | Rayon |
| Fabric | Rayon |
| Schiffli Type | All Over |
| Embroidery Type | Single Color |
| Usage | Men's wear |
| Design Style | Eyelet |
| Material | Rayon |
| Fabric width | 44" |
| Colour | Multi Color |
| Brand | Majisa Fabtex |
| Use | Make Kurta |
| fabric type | Unstiched |
Minimum order quantity: 500 Meter
₹ 115 / Meter Get Latest Price
| Fabric Type | Rayon |
| Work | Sequins Work |
| Width | 58 inches |
| End Use | Kurta |
| Fabric Width | 58 inch |
| GSM (Grams per Square Meter) | 151-200 GSM |
| Color | Black |
| Packaging Type | Thaan |
| Wash Care | Hand Wash |
| Material | Rayon |
| Brand | Majisa Fabtex |
| Type | Unstiched Fabric |
Minimum order quantity: 1000 Meter
₹ 115 / Meter Get Latest Price
| Fabric Type | Rayon |
| Width | 58 inches |
| Pattern | All Over & Border |
| Prints/Pattern | Embroidered |
| Embellishment | Sequence Work |
| Color | Multicolor |
| Packaging Type | Thaan |
| Wash Care | Hand Wash |
| Material | Rayon |
| Type | Unstiched fabric |
| Brand | Majisa Fabtex |
Pankaj Bhutra (Proprietor)
Majisa Fabtex
7th Floor, B/7014, Radha Raman Textile Market Phase 2, Saroli Road, Saroli
Surat - 395010, Gujarat, India