Leading Manufacturer of rayon sequence chicken kurta fabric, majisa 3d cotton thread work embroidery men's kurta fabric, embroidery fabric for mens kurta, rayon cotton embroidery cross dyeing men's kurta fabric, majisa rayon schiffli men's kurta fabric and majisa rayon resham square men's kurta fabric from Surat.
₹ 115 / Meter Get Latest Price
| Base Fabric | Rayon |
| Product Type | Kurtis/Kurtas |
| Schiffli Type | All Over |
| Embroidery Type | Sequins Attach |
| Width | 58 inches |
| Prints/Pattern | Embroidered |
| Fabric Width | 56–60 inch |
| Usage | Mens Wear |
| Design Style | Eyelet |
| Color | Multicolor |
| Packaging Type | Thaan |
| Wash Care | Hand Wash |
| Material | Rayon |
| Fabric Type | Unstiched fabric |
| Brand | Majisa Fabtex |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 152 / Meter Get Latest Price
| Work | Embroidery |
| Width | 58 inches |
| End Use | Kurta |
| Prints/Pattern | Embroidered |
| Fabric Width | 58 inch |
| GSM (Grams per Square Meter) | 151-200 GSM |
| Color | Multicolor |
| Packaging Type | Thaan |
| Wash Care | Hand Wash |
| Fabric type | Unstiched fabric |
| Brand | Majisa fabtex |
| Design | All over with Border |
| Material | Rayon |
Minimum order quantity: 2500 Meter
₹ 195 / Meter Get Latest Price
| Work Type | Embroidery |
| Fabric Type | Rayon |
| Work | Embroidery |
| End Use | Mens Wear |
| Fabric Width | 58 inch |
| Fabric Width (Panna) | 58 inch |
| GSM (Grams per Square Meter) | 100-150 GSM |
| Color | Pink, Yellow, Red, Blue, Green, Black |
| Ideal For | MENS WEAR, Kurtas |
| GSM (Grams per sq. m) | 80-120 |
| Embellishments | Mirror |
| Pattern | Daman (Border) |
| Dyeable | No |
Minimum order quantity: 500 Meter
Embroidery Fabric for Mens Kurta is a premium fabric designed to create stylish and traditional ethnic wear. This mens kurta embroidery fabric features detailed and elegant embroidery work for kurta fabric, giving a rich and sophisticated look. Made with high-quality material, this embroidered fabric for mens kurta offers a soft texture, smooth finish, and comfortable feel for long wear. It is perfect for weddings, festive occasions, parties, and traditional events. Designers and boutiques widely prefer this mens kurta embroidery designer fabric to create fashionable and royal outfits. This embroidered kurta fabric for men adds elegance, style, and premium quality to every ethnic garment.
₹ 110 / Meter Get Latest Price
| Base Fabric | Rayon |
| Schiffli Type | All Over |
| Embroidery Type | Sequins Attach |
| Width | 58 inches |
| Prints/Pattern | Embroidered |
| Fabric Width | 54 inch |
| Usage | Mens Wear |
| Design Style | Floral |
| Color | Multicolor |
| Packaging Type | Thaan |
| Wash Care | Hand Wash |
| Material | Rayon |
| Brand | Majisa Fabtex |
| Type | unstiched fabric |
Minimum order quantity: 1000 Meter
₹ 165 / Meter Get Latest Price
| Base Fabric | Rayon |
| Material | Rayon |
| Schiffli Type | All Over |
| Embroidery Type | Sequence |
| Fabric Width | 54 inch |
| Usage | Men's wear |
| Design Style | Sequence work |
| Type | Unstiched men's kurta fabric |
| Embroidery Width | 52-50" |
| Packaging Type | thaan |
| Packaging Size | 20 mtr |
| Product Code | Men's Kurta embroidery fabric |
| Fabric Length | 58" |
| Work Length | 52-50" |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Majisa Fabtex |
| Colour | multipal |
| Sequence Size | 7MM |
| Fabric | 62 peak Rayon Fabric |
Minimum order quantity: 1000 Meter
₹ 195 / Meter Get Latest Price
| Base Fabric | Rayon |
| Work | Embroidery |
| Schiffli Type | All Over |
| Embroidery Type | Multi Color |
| Width | 58 inches |
| End Use | Kurta |
| Prints/Pattern | Embroidered |
| Fabric Width | 56–60 inch |
| GSM (Grams per Square Meter) | 151-200 GSM |
| Usage | Kurta |
| Design Style | Eyelet |
| Color | Multicolor |
| Packaging Type | Thaan |
| Wash Care | Hand Wash |
| Material | Rayon |
| Fabric type | Unstiched fabric |
| Brand | Majisa fabtex |
Minimum order quantity: 2000 Meter
₹ 50 / Meter Get Latest Price
| Fabric Type | Rayon |
| Work | Embroidery |
| Width | 58 inches |
| End Use | Kurta |
| Prints/Pattern | Embroidered |
| Fabric Width | 58 inch |
| GSM (Grams per Square Meter) | 151-200 GSM |
| Color | Multicolor |
| Packaging Type | Thaan |
| Wash Care | Hand Wash |
| Material | Rayon |
| Brand | Majisa fabtex |
Minimum order quantity: 2000 Meter
₹ 119 / Meter Get Latest Price
| Fabric Type | Rayon |
| Base Fabric | Rayon |
| Work | Embroidery |
| Schiffli Type | All Over |
| Embroidery Type | Sequins Attach |
| Width | 58 inches |
| End Use | Kurta |
| Prints/Pattern | Embroidered |
| Fabric Width | 56–60 inch |
| GSM (Grams per Square Meter) | 151-200 GSM |
| Usage | Mens Wear |
| Design Style | KURTA |
| Color | Multicolor |
| Packaging Type | Thaan |
| Wash Care | Hand Wash |
| Material | Rayon |
| Brand | Majisa Fabtex |
| Type | Unstiched fabric |
Minimum order quantity: 1000 Meter
₹ 119 / Meter Get Latest Price
| Fabric Type | Rayon |
| Work | Embroidery |
| Prints/Pattern | Embroidered |
| End Use | Kurta |
| Color | Multicolor |
| GSM (Grams per Square Meter) | 100-150 GSM |
| Pattern | Embroidered |
| Usage/Application | Partywear |
| Embroidery Width | 44" |
| Packaging Type | Thaan |
| Wash Care | Hand wash |
| Material | Rayon |
| Brand | Majisa Fabtex |
| Width | 44 inches |
| Fabric Width | 58 inch |
Minimum order quantity: 500 Meter
₹ 69 / Meter Get Latest Price
| Fabric Type | Cotton |
| Product Type | Kurtis/Kurtas |
| Fabric | Cotton |
| Width | 58 inch (1.4 m) |
| Pattern | Embroidered |
| Embellishment | Sequence Work |
| Color | off white ( Cream base) |
| Embroidery Width | 37" |
| Wash Care | normal hand wash |
| Material | Cotton |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Majisa Fabtex |
| Type | Schiffli Embroidery |
| Design | Hakoba all over |
Minimum order quantity: 2000 Meter
₹ 119 / Meter Get Latest Price
| Material | Rayon |
| Work Type | Sequence |
| Fabric Type | Rayon |
| Embroidery Design | Ethnic Motifs |
| Fabric Width (Panna) | 60 inch |
| Color | Greige, Red, Blue, Green, Pink, Yellow |
| Ideal For | Kurtas |
| Usage/Application | Festive Wear |
| Packaging Type | Than |
| Work | Embroidery With Sequence |
| Brand | Majisa Fabtex |
Minimum order quantity: 500 Meter
₹ 120 / Meter Get Latest Price
| Work Type | Sequence |
| Fabric Type | Rayon |
| Material | Rayon |
| Base Fabric | Rayon |
| Fabric | Rayon |
| Product Type | Kurtis/Kurtas |
| Schiffli Type | All Over |
| Embroidery Design | Mens Wear |
| Embroidery Type | Sequins Attach, Multi Color |
| Width(In Inches) | 58 |
| Width | ~58 |
| Fabric Width (Panna) | 58 inch |
| Fabric Width | 54 inch |
| Color | White, Black, Yellow, Red, Blue |
| Usage | Mens Wear |
| Ideal For | Kurtas |
| Design Style | Floral |
| Pattern | Embroidered |
| Usage/Application | Party Wear |
| Lucknowi Chikan | |
| Wash Care | Hand Wash |
| Stiching | Unstiched |
Minimum order quantity: 500 Meter
₹ 100 / Meter Get Latest Price
| Base Fabric | Rayon |
| Schiffli Type | All Over |
| Style | Embroidered |
| Embroidery Type | Multi Color, Single Color |
| Width | 58 inches |
| Fabric Width | 56–60 inch |
| Usage | Mens Wear |
| Design Style | Floral |
| Kurta Design | Embroidered |
| Pattern | Embroidered |
| Occasion | Party Wear |
| Color | Multicolour |
| Material | Rayon |
| Fabric | Cotton |
Minimum order quantity: 100 Meter
₹ 110 / Meter Get Latest Price
| Fabric Type | PC schiffli |
| Fabric Width | 56 inch (142 cm) |
| Print Type | PC |
| GSM (Grams per Square Meter) | 121-160 GSM |
| Prints/Pattern | Digital Prints |
| Fabric Content | 100% Cotton |
| Suitable For | Men's wear |
| Use | Dress Material |
| Usage | Apparel/Clothing |
| Fabric | Rayon |
| Material | Rayon |
| Craft | Chikankari |
| Length | 58" |
| Season | Suitable for Summer |
| Weight | Medium Weight Fabric |
| Packaging Type | Than |
| Daily Production Capacity | 1000 Meter Per Day |
| Wash Care | Normal Hand Wash |
| DESTINATION | Surat |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | MAJISA FABTEX |
Minimum order quantity: 500 Meter
₹ 195 / Meter Get Latest Price
| Work | Embroidery |
| Width | 58 inches |
| End Use | Kurta |
| Prints/Pattern | Embroidered |
| GSM (Grams per Square Meter) | 100-150 GSM |
| Color | Multicolor |
| Packaging Type | Thaan |
| Wash Care | Hand Wash |
| Material | Rayon |
| Fabric Type | Unstiched Fabric |
| Fabric Width | 58" |
| Brand | Majisa Fatex |
| Thread | Bright |
| Design | Rayon Resham Zigzag |
| Work Width | 52-50" |
Minimum order quantity: 1000 Meter
₹ 169 / Piece Get Latest Price
| Base Fabric | Rayon |
| Schiffli Type | All Over |
| Pattern | Embroidered |
| Embroidery Type | Sequence embroidery |
| Occasion | Party |
| Fabric | Rayon |
| Set Type | Kurta Only |
| Fabric Width | 56–60 inch |
| Sleeve Type | Roll Up Sleeve |
| Usage | Men's wear |
| Design Style | Sequence |
| Material | Rayon |
| Country of Origin | Made in India |
| Type | Unstiched Fabric |
| Brand | MAJISA FABTEX |
| Desige | Resham Zigzag |
| Colour Concept | Bright Colour |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 160 / Meter Get Latest Price
| Satin Type | Dull Satin |
| Fabric | Malai Satin |
| Embroidery Type | Sequins Work |
| Sleeve | Roll Up Sleeve |
| Fabric Width | 56–60 inch |
| Work Coverage | Kurta fabric |
| Pattern | Fabric Malai Satin |
| Usage | Mens Wear |
| GSM | 160–200 GSM |
| Closure Type | Button |
| Wash Care | Hand Wash |
Minimum order quantity: 500 Meter
Fabric Malai Satin Work Mens Wear is a premium fabric designed to create elegant and stylish ethnic outfits for men. This Malai Satin work fabric for mens wear features smooth, glossy texture with exquisite embroidery or work patterns, giving kurtas and traditional suits a luxurious look. Made from high-quality Malai Satin, this mens wear Malai Satin fabric is soft, comfortable, and lightweight, ensuring a refined drape and all-day wearability. Perfect for weddings, festive occasions, parties, and formal events, this embroidered Malai Satin fabric for men is widely preferred by designers and boutiques for crafting fashionable, durable, and premium ethnic garments.
₹ 120 / Meter Get Latest Price
| Product Type | All Over Fabric |
| Base Fabric | Rayon |
| Embroidery Type | Schiffli, Machine |
| Width | 58 inches |
| Prints/Pattern | Embroidered |
| Fabric Width | 56–60 inch |
| Usage | Mens Wear |
| Work Coverage | All Over |
| Color | Multicolor |
| Packaging Type | Thaan |
| Wash Care | Hand Wash |
| Material | Rayon |
| Brand | Majisa fabtex |
| Design | Zikzak Resham |
Minimum order quantity: 3000 Meter
₹ 120 / Meter Get Latest Price
| Product Type | Mens Wear |
| Base Fabric | Rayon |
| Schiffli Type | All Over |
| Embroidery Type | Sequins Attach |
| Width | 58 inches |
| Prints/Pattern | Embroidered |
| Fabric Width | 54 inch |
| Usage | Kurta Fabric |
| Work Coverage | All Over |
| Color | Multicolor |
| Packaging Type | Thaan |
| Design Style | Mens Wear |
| Wash Care | Hand Wash |
| Material | Rayon |
| Brand | Majisa fabtex |
Minimum order quantity: 2500 Meter
Majisa fabtex Presenting New Arrival With Dark Colour them
Zikzak Design with something New Concept in men's kurta fabric
Most demanding designe in men's kurta fabric
all over Schiffli work with 5mm Sequence work
Stylish border
Much soft & Comfortable to wear
you Can wear this for wedding, Festival, etc..
Pankaj Bhutra (Proprietor)
Majisa Fabtex
7th Floor, B/7014, Radha Raman Textile Market Phase 2, Saroli Road, Saroli
Surat - 395010, Gujarat, India