Offering you a complete choice of products which include white cotton embroidery fabric, poly silk schiffli embroidery fabric, poly silk chikan embroidery kurta fabric, hakoba cotton fabric, cotton hakoba fabric and pc cotton with hakoba design.
₹ 100 / Meter Get Latest Price
| Fabric | Cotton |
| Material | Cotton |
| Width | ~44 |
| Design/Pattern | Embroidered |
| Size | Medium |
| Width(In Inches) | 44-45 |
| Brand | majisa |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 Meter
Majisa Fabtex established in 2010 is a reputable manufacturer of fabrics with a specialization in embroidery fabrics like Chikan fabric Schiffli embroidery and Hakoba fabrics The company s commitment to quality and expertise in embroidery techniques has made it a trusted choice for those seeking high quality textiles for various applications
₹ 75 / Meter Get Latest Price
| Material | Polyester |
| Color | White |
| Type | Embroidery Fabric |
| Usage/Application | Kurta |
| Embroidery Width | 37" |
| Packaging Type | Roll |
| Occasion | Wedding, Festival, party & casual |
| Packaging Size | thaan |
| Product Code | pc Chikan |
| Fabric Length | 44" |
| Work Length | 37" |
| Wash Care | Handwash |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Majisa fabtex |
Minimum order quantity: 1000 Meter
₹ 75 / Meter Get Latest Price
| Fabric Type | Cotton |
| Material | Cotton Schiffli |
| Width | 44 inch (1.1 m) |
| Color | White |
| Type | Embroidery Fabric |
| Usage/Application | Kurta |
| Packaging Type | Roll |
| Wash Care | Machine wash |
| Brand | Majisa |
₹ 250 / Meter Get Latest Price
| Material | Cotton |
| Embroidery Type | Schiffli |
| Work Type | Hakoba Work |
| Usage | Dress, Blouse, Kurti, Top |
| GSM | 131–160 gsm |
| Width | 60 in |
| Pattern | All Over |
| Base Color | White, Yellow, Red, Off White, Multicolor, Black, Pink, Green, Beige, Blue |
| Embroidery Color | White, Self |
Minimum order quantity: 500 Meter
₹ 102 / Meter Get Latest Price
| Fabric | Cotton |
| Embroidery Type | Schiffli |
| Material | Cotton |
| Work Type | Hakoba Work, Schiffli Work |
| GSM | 131–160 gsm |
| Width | 48 in |
| Pattern | Embroidered |
| Packaging Type | Than |
| Color | White |
| Brand | Majisa |
| Usage | Ladies Wear, Boutique, Kurtis , Tops |
| Dyeable | Yes |
Minimum order quantity: 50 Meter
₹ 76 / Meter Get Latest Price
| Fabric Type | Cotton |
| Fabric | Cotton |
| Width | 44 inch (1.1 m) |
| Suit Style | Lucknowi |
| Salwar Type | Palazzo |
| Pattern | All Over |
| Embellishment | Schiffli embroidery |
| Color | White |
| Suitable For | Dress, Western Wear |
| Stitch Type | Unstitched |
| Embroidery Style | Hakoba |
| Embroidery Thread Material | Cotton |
| Cut Length | 20 m |
Pankaj Bhutra (Proprietor)
Majisa Fabtex
7th Floor, B/7014, Radha Raman Textile Market Phase 2, Saroli Road, Saroli
Surat - 395010, Gujarat, India