Prominent & Leading Manufacturer from Surat, we offer rayon schiffli men's kurta fabric, embroidery 3d men's kurta fabric, rayon schiffli soft light colour embroidery men's kurta fabric, lucknowi chikan embroidery kurta fabric, designer mens kurta fabric embroidery work and rayon chikan men's kurta fabric.
₹ 115 / Meter Get Latest Price
| Base Fabric | Rayon |
| Material | Rayon |
| Schiffli Type | All Over |
| Embroidery Type | Multi Color |
| Fabric Width | 44–45 inch |
| Usage | Mens Wear |
| Design Style | Abstract |
| Type | Unstiched Fabric |
| Usage/Application | men's kurta fabric |
| Embroidery Width | 52-50" |
| Packaging Type | thaan |
| Occasion | Wedding, Festival & Casual |
| Product Code | Rayon Men's Kurta Fabric |
| Fabric Length | 58" |
| Work Length | 52-50" |
| Country of Origin | Made in India |
| Colour | Multiple |
| Brand | Majisa Fabtex |
₹ 120 / Meter Get Latest Price
| Fabric Type | Rayon |
| Work | Embroidery |
| Width | 58 inches |
| End Use | Kurta |
| Prints/Pattern | Embroidered |
| Fabric Width | 58 inch |
| GSM (Grams per Square Meter) | 151-200 GSM |
| Color | Multicolor |
| Packaging Type | Thaan |
| Wash Care | Hand Wash |
| Material | Rayon |
| Brand | Majisa Fabtex |
Minimum order quantity: 500 Meter
₹ 125 / Meter Get Latest Price
| Base Fabric | Rayon |
| Material | Rayon |
| Schiffli Type | All Over |
| Embroidery Type | Sequins Attach |
| Fabric Width | 44–45 inch |
| Usage | Kurti, Kids Wear |
| Design Style | Eyelet |
| Type | Unstiched Fabric |
| Embroidery Width | 52-50" |
| Packaging Type | thaan |
| Occasion | Wedding, Festival & Casual |
| Product Code | Rayon Schiffli Men's Kurta Fabric |
| Fabric Length | 58" |
| Work Length | 52-50" |
| Country of Origin | Made in India |
| Colour | Multiple light Colour |
| Brand | Majisa Fabric |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 50 / Meter Get Latest Price
| Product Type | Suits/Dress Material |
| Material | Rayon |
| Fabric Type | Rayon |
| Width | 44 inches |
| Prints/Pattern | Embroidered |
| Color | Multicolor |
| Packaging Type | Thaan |
| Wash Care | Hand Wash |
| Brand | Majisa fabtex |
Minimum order quantity: 2000 Meter
₹ 50 / Meter Get Latest Price
| Material | Rayon |
| Type | Unstiched Fabric |
| Embroidery Width | 52-50" |
| Packaging Type | thaan |
| Occasion | Wedding |
| Product Code | Schiffli work Men's 58" kurta Fabric |
| Fabric Length | 58" |
| Work Length | 52-50" |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | MAJISA FABTEX |
| Fabric type | Unstiched Fabric |
Minimum order quantity: 1000 Meter
₹ 100 / Meter Get Latest Price
| Base Fabric | Rayon |
| Material | Rayon |
| Schiffli Type | Sequence |
| Embroidery Type | Single Color |
| Fabric Width | 56–60 inch |
| Usage | Men's wear |
| Design Style | Eyelet |
| Type | Unstiched Fabric |
| Usage/Application | Wedding |
| Embroidery Width | 50" |
| Packaging Type | Than |
| Brand | Majisa Fabtex |
| Colours | Multicolor |
Minimum order quantity: 500 Meter
₹ 119 / Meter Get Latest Price
| Fabric Type | Rayon |
| Work | Sequins Work |
| Width | 58 inches |
| End Use | Kurta |
| Prints/Pattern | Embroidered |
| Fabric Width | 58 inch |
| GSM (Grams per Square Meter) | 151-200 GSM |
| Color | Multicolor |
| Packaging Type | Thaan |
| Wash Care | Hand Wash |
| Material | Rayon |
| Brand | Majisa Fabtex |
Minimum order quantity: 1000 Meter
₹ 60 / Meter Get Latest Price
| Base Fabric | Rayon |
| Material | Rayon |
| Schiffli Type | All Over |
| Embroidery Type | Single Color, Sequins Attach, Multi Color |
| Type | Schiffli Makkai Embroidery Fabric |
| Usage/Application | Unisex Kurta, Kids Kurta, palazzo, Jacket, traditional wear, Ethnic wear, sherwani, Western wear etc |
| Embroidery Width | 49 Inch + (44 Inch + Work), 62 Inch + (58 Inch + Work). |
| Packaging Size | Than |
Minimum order quantity: 500 Meter
Pankaj Bhutra (Proprietor)
Majisa Fabtex
7th Floor, B/7014, Radha Raman Textile Market Phase 2, Saroli Road, Saroli
Surat - 395010, Gujarat, India