Our range of products include majisa rayon with embroidery work fabric, embroidery rayon chikan men's kurta fabric, cotton chikan embroidery fabric, sequence all over embroidered fabrics, rayon chikan embroidery fabric and rayon chikan embroidery kurta fabric.
₹ 125 / Meter Get Latest Price
| Base Fabric | Rayon |
| Material | Rayon |
| Schiffli Type | Sequence |
| Embroidery Type | Sequins Attach |
| Fabric Width | 56–60 inch |
| Usage | Men's wear |
| Color | Yellow |
| Type | Unstiched |
| Embroidery Width | 58" |
| Packaging Type | thaan |
| Occasion | wadding & festiva, festival |
| Product Code | 58" Panna men's Kurta fabric |
| Fabric Length | 58" Panna |
| Work Length | 52-50" |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Majisa fabtex |
| Colour | Multiple Colour |
Minimum order quantity: 500 Meter
₹ 115 / Meter Get Latest Price
| Fabric Type | Rayon |
| Work Type | Chikankari |
| Width | 58 inches |
| Fabric Width (Panna) | 58 inch |
| Prints/Pattern | Embroidered |
| Ideal For | Kurtas |
| Pattern | All Over |
| Color | Multicolor |
| Packaging Type | Thaan |
| Wash Care | Hand Wash |
| Material | Rayon |
| Brand | Majisa Fabtex |
| Type | Unstcihed fabric |
Minimum order quantity: 2000 Meter
₹ 100 / Meter Get Latest Price
| Product Type | Kurtis/Kurtas |
| Material | Cotton |
| Fabric Type | Cotton |
| Pattern | Embroidered |
| Embroidery Pattern | ZARA |
| Embroidery Type | Chikan |
| Embellishments | Sequence |
| Recommended Use | Kurtis/Kurtas |
| Country of Origin | Made in India |
| Payment Mode | Online/Offline |
| Location | Surat |
| Fabric | COTTAN |
Minimum order quantity: 1000 Meter
₹ 99 / Meter Get Latest Price
| Work Type | Schiffli |
| Product Type | All Over Fabric |
| Base Fabric | Cotton |
| Embroidery Design | Paisley (Buta) |
| Embroidery Type | Schiffli |
| Fabric Type | Knitted Fabrics, Handloom Fabrics, Yarn Dyed Fabrics, Sustainable Fabrics, Dyeable & Basic Fabrics |
| Fabric Width (Panna) | 44 inch |
| Fabric Content | 100% Cotton |
| Fabric Width | 48 inch |
| Usage | Kitchen Clothing |
| Ideal For | Tops, Plazos, Dresses, Kurtis, Blouses |
| Work Coverage | All Over |
| Color | White |
| Material | Cotton |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 95 / Meter Get Latest Price
| Fabric Type | Rayon |
| Product Type | Suits/Dress Material |
| Width | 48 inch (1.2 m) |
| Pattern Type | Embroidered |
| Pattern | All Over |
| Pattern / Design | Sequence |
| Embellishment | Embroidery Work |
| Color | All Colour |
| Usage/Application | Clothing |
| Brand | Majisa |
| Recommended Use | Suits/Dresses, Kurtis/Kurtas |
| Material | RAYON |
Minimum order quantity: 500 Meter
₹ 50 / Meter Get Latest Price
| Fabric Type | Rayon |
| Product Type | Running Fabric |
| Material | Rayon |
| Width | 58 inch (1.4 m) |
| Embroidery Width | 52 |
| Fabric Length | 58 |
Minimum order quantity: 500 Meter
₹ 100 / Meter Get Latest Price
| Fabric Content | Viscose Georgette |
| Material | Georgette |
| Fabric Type | Pure Georgette |
| Embroidery Work | Sequin Work |
| Embroidery Pattern | All Over |
| Use | Blouse, Womens wear |
| Width | 147 cm (58 in) |
| Embroidery Method | Machine Embroidery |
| Type | Lakhnavi Fabric |
| Usage/Application | Kurta, Suit |
| Packaging Type | Roll |
| Wash Care | Machine wash |
| Is It GSM Service | Gsm Service |
| Brand | Majisa |
Minimum order quantity: 500 Meter
Majisa Fabtex established in 2010 is a reputable manufacturer of fabrics with a specialization in embroidery fabrics like Chikan fabric Schiffli embroidery and Hakoba fabrics The company s commitment to quality and expertise in embroidery techniques has made it a trusted choice for those seeking high quality textiles for various applications
Pankaj Bhutra (Proprietor)
Majisa Fabtex
7th Floor, B/7014, Radha Raman Textile Market Phase 2, Saroli Road, Saroli
Surat - 395010, Gujarat, India